Ideał piękna w ilustracjach Harrisona Fishera


Harrison Fisher ( 1877-1934 )  popularny,  amerykański ilustrator wczesnych lat XX wieku. 

Od najmłodszych lat Harrison Fisher wykazywał nieprzeciętny talent do rysowania. Jego ojciec i dziadek byli artystami i zadbali, aby syn i wnuk od najwcześniejszych lat miał kontakt ze sztuką. Ojciec zabierał Harrisona na wycieczki, w trakcie których przekazywał  mu wiedzę z zakresu malarstwa i uczył szkicowania. Zaraz po skończeniu studiów rozpoczął pracę jako ilustrator dla San Francisco Call and The Egzamner należącego do W.R. Hearsta, ówczesnego potentata prasowego. Przełomowym momentem w jego karierze była przeprowadzka z Kalifornii do Nowego Jorku i podjęcie pracy w magazynie Puck, która otworzyły mu drogę do kariery ilustratora. Jego ilustracje pojawiły się na wielu okładkach czołowych magazynów ( m.inn. The Saturday Evening Post, Sunday Magazine, Life, Collier"s Weeakly, Puck i Cosmopolitan) i reklamach produktów sprzedawanych kobietom.

Z Cosmopolitan Fisher podpisał umowę na wyłączność, co spowodowało, że wszystkie okładki tego czasopisma były jego autorstwa. Od 1900 roku do jego śmierci w 1934 roku nazbierało się ich ponad 300!  Rysunki artysty były bardzo popularne i łatwo z nim kojarzone. Miały jeden charakterystyczny rys - były ładne i miłe dla oka. Malując piękne kobiety Harrison Fisher nadał im cechy mające wyrazić jego własne wyobrażenie ideału piękna. Były one zawsze wysokie, szczupłe, dziewczęce, eleganckie, młode, wysportowane, świeże, wesołe, subtelne, sympatyczne, zadbane i piękne! Z takich cech może składać się tylko ideał! Czy realny?

 






Ale ten ideał został zaakceptowany przez kobiety, które z pomocą artysty, w kreowaniu tego wizerunku, uparcie do niego dążyły. Zalecał im w swoich projektach graficznych duże, szerokie, bogato zdobione kapelusze, detale i wystawne ubrania, które po mistrzowsku cieniował i drapował rozpalając pragnienia kobiet, by tak właśnie wyglądać. Ukuło się wtedy powiedzenie "Fisher Girl", co stało się równoznaczne z "American Girl" jako uosobienie piękna kobiecego w Ameryce w początkowych latach XX wieku.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Małe elegantki....Moda dziecięca w XIX wieku. cz.1

Tajemnicze odkrycie w paryskim apartamencie...

Evelyn Nesbit - pierwowzór Ani z Zielonego Wzgórza