Kim była Evelyn Nesbit, której urok i uroda tak oczarowały Lucy Maud Montgomery, że obdarzyła nią swoją bohaterkę, Anię Shirley? Czy jej życie było równie atrakcyjne jak uroda? Oceńcie sami...
Wydawać by się mogło, że sława i pieniądze, których Evelyn miała pod dostatkiem, powinny zapewnić jej dobre i satysfakcjonujące życie. Prawda była jednak zupełnie inna...
Evelyn urodziła się w 1884 roku w Pensylwanii. Jej ojciec był prawnikiem i dopóki dopisywało mu zdrowie, rodzina funkcjonowała bez większych zakłóceń. Niestety w 1893 roku zmarł pozostawiając żonę i dwójkę dzieci z długami, bez środków do życia. Matka Evelyn stanęła wobec konieczności samotnego zmagania się z problemem wychowania i utrzymania dzieci. Nigdy wcześniej nie pracowała i gdy znalazła się w tak trudnej i nietypowej sytuacji, nie radziła sobie. Brak zaradności matki jak i fakt, że musiała wspólnie z bratem wspomagać ją, ciężko pracując po 12 godzin przez 6 dni w tygodniu, zmusił w końcu Evelyn do poszukiwania innego sposobu zarobkowania. Od najmłodszych lat córka pani Nesbit zapowiadała się na ładną dziewczynę. Uosabiała, niezwykle modny wtedy, ideał tzw. „Gibson’s Girl”. Obie dostrzegły szybko możliwość wykorzystania urody i pojawiającego się właśnie zainteresowania w kręgach artystycznych, by zarobić tak potrzebne rodzinie pieniądze. Evelyn zaczęła przyjmować propozycje pozowania, była chórzystką, aktorką. Tego typu praca wydała się Evelyn o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza od poprzedniej. Poza tym przynosiła pieniądze.
W 1901 roku, by zwiększyć możliwości zarobkowania, rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. Matka nie znalazła tu nadal zajęcia, a Evelyn powróciła do modelingu. W Nowym Jorku rozpoczęła współpracę z wieloma znanymi twórcami. Charles Dana Gibson, bardzo popularny wtedy artysta, stworzył kultowy rysunek profilu Evelyn z włosami ułożonymi w kształt znaku zapytania ( "The Eternal Question "). Rozsławił on twarz młodej modelki.
|
Rysunek Charles'a Dana Gibsona - Woman:"The Eternal Question" |
Pozowała do słynnego studium rzeźbiarza George'a Grey Bernard'a - " Innocence"( dzisiaj w Metropolitan Muzeum w Nowym Jorku). Pojawiała się na okładkach najpoczytniejszych magazynów kobiecych, na pudełkach czekoladek, słodyczy, reklamach past do zębów, kalendarzach, na kartach pocztowych, na tacach i podkładkach. Była wszędzie. Wkrótce zarobiła tyle pieniędzy, że mogła utrzymać nie tylko siebie, ale i całą rodzinę.
To właśnie wtedy L. M. Montgomery znalazła w jednym z czasopism zdjęcie modelki i oczarowana świeżością, młodością dziewczyny, nadała Ani Shirley jej wygląd.
Niestety, dobra passa w życiu młodej dziewczyny miała już wkrótce się skończyć.
Kontakt ze światkiem artystycznym stwarzał wiele okazji do poznawania nowych ludzi. Evelyn budziła duże zainteresowanie mężczyzn, którzy prześcigali się w robieniu jej nie zawsze uczciwych propozycji. Podczas jednego ze spotkań ze swoimi wielbicielami poznała, 47 letniego wówczas, znanego architekta Stanforda White'a. Pod pozorem opieki nad rodziną, wykorzystał jej młodość i naiwność czyniąc z niej kochankę.
|
Stanford White |
Stanford White znany był z wyjątkowej słabości do młodych dziewcząt. Garnęły się doniego, bo był dla nich opiekuńczy, obsypywał je prezentami zawsze gotów do pomocy. Tak też było z Evelyn. Stanford White wielokrotnie zapraszał ją do swojej garsoniery na Madison Square Garden, w której zainstalowana była huśtawka obita czerwonym aksamitem. Wkoło ogromne lustra, w których odbijały się postaci młodych dziewczyn odwiedzających ten przybytek. Tam prawdopodobnie doszło do uwiedzenia młodocianej Evelyn. Stan White porzucił ją jednak szybko dla młodszej kochanki, a ona postanowiła żyć intensywnie chcąc zrekompensować sobie stratę. Pozostał żal za straconym uczuciem, lecz wkrótce Evelyn znalazła pocieszenie w ramionach innego mężczyzny,
|
Harry Kendal Thaw |
Harry'ego Kendal Thaw'a, syna bogatego przedsiębiorcy, którego mimo złej opinii ( alkoholik, nadużywający narkotyków, agresywny o sadystycznych skłonnościach, chorobliwie zazdrosny ) w roku 1905 poślubiła. Harry nigdy nie krył zazdrości o pierwszego kochanka Evelyn. Nie musiał długo czekać na okazję, by pomścić żonę. Podczas ich wspólnego wyjścia do teatru na Madison Square Garden spotkali, obecnego tam również, Stanforda White'a. Był 1906 rok. H. Thaw, który zawsze nosił przy sobie pistolet, podszedł do stolika, przy którym siedział Stanford, i trzykrotnie wystrzelił w jego kierunku raniąc go śmiertelnie w głowę. Został aresztowany i oskarżony o morderstwo.
|
Moment zatrzymania Harry'ego Thaw'a po zastrzeleniu Stanforda White'a. |
Pieniądze jego rodziców, oraz korzystne dla Thaw'a zeznanie żony, w zamian za co miała mieć zagwarantowany rozwód i środki do życia, zapewniły mu uznanie tego czynu, jako dziejącego się w momencie chwilowej niepoczytalności. Został skazany na pobyt w szpitalu dla psychicznie chorych, z którego po 2 latach uciekł i schronił się w Kanadzie. W 1915 roku Evelyn dostała tylko rozwód, bez obiecanych pieniędzy i po raz kolejny została bez środków do życia. Próbowała więc swoich sił jako aktorka, tancerka, artystka i szefowa kawiarni. Nie radziła jednak sobie. Popadła w alkoholizm, nadużywała narkotyków. Wydawało się, że jej życie jest skończone. Podjęła w końcu nieudaną próbę samobójczą. Jednak miała syna Russella Williama Thaw’a, który urodził się w 1910 roku, musiała żyć dla niego.
|
Evelyn Nesbit i jej syn Russell Thaw |
|
Evelyn Nesbit |
Evelyn zawsze twierdziła, że Russell jest synem Thaw'a. On jednak nie uznał nigdy dziecka za swoje. Szukając wsparcia, Evelyn poślubiła w 1916 roku tancerza Jacka Clifforda, który obawiając się, że jej zła reputacja, jako zamieszanej w skandal, zniszczy jego plany kariery tanecznej, po dwóch latach porzucił ją. Oficjalny rozwód nastąpił jednak dopiero w 1933 roku. W późniejszym czasie Evelyn udało się wyzwolić spod nałogu alkoholowego i narkotycznego.
Próbowała żyć normalnie.
|
Evelyn Nesbit, gdy uczyła ceramiki |
Uczyła przez jakiś czas ceramiki, była konsultantką w filmie opartym na jej własnych przeżyciach i historii " The Girl in The Red Velvet Swing."
W 1947 roku jej były mąż Henry Thaw zmarł na atak serca. Wspaniałomyślnie, na pamiątkę dawno spędzonych miłych chwil, w spadku przeznaczył dla Evelyn 10.000 dolarów ze swojej wartej 1.000.000 dolarów fortuny.
Umarła w 1967 roku w domu spokojnej starości w Santa Monica.
Zdjęcia z rożnych etapów życia Evelyn Nesbit
|
Rzeźba do której pozowała Evelyn Nesbit -" Innocence" |
Komentarze
Prześlij komentarz